Rodzaje wykończenia krawędzi



Doklejka 20 mm bez fazy

Doklejka 20 mm bez fazy

Doklejka 20 mm z faza

Doklejka 20 mm z faza

Doklejka z zacieciem 45 stopni z uskokiem

Doklejka z zacieciem 45 stopni z uskokiem

Doklejka z zacieciem 45 stopni

Doklejka z zacieciem 45 stopni

Faza

Faza

Duza faza 20 x 50mm

Duza faza 20 x 50mm

Frez H

Frez H

Frez L

Frez L

Frez Q

Frez Q

Pas antypoślizgowy groszkowany 43 mm

Pas antypoślizgowy groszkowany 43 mm

Pas antypoślizgowy groszkowany 57 mm

Pas antypoślizgowy groszkowany 57 mm

Pas antypoślizgowy groszkowany 98 mm

Pas antypoślizgowy groszkowany 98 mm

Pasy korundowe 20 mm

Pasy korundowe 20 mm

Podcięcie 45 stopni

Podcięcie 45 stopni

Półwałek

Półwałek

Profil r 10mm

Profil r 10mm

Profil r 15mm Ćwierćwałek

Profil r 15mm Ćwierćwałek

Profil r 30mm Sowi Dziób

Profil r 30mm Sowi Dziób

Profil r 5mm

Profil r 5mm

Surowo łupany

Surowo łupany

Rodzaje wykończenia powierzchni

Powierzchnię każdego kamienia można wykończyć w różny sposób w zależności od potrzeb wizualnych czy użytkowych. Specjalny rodzaj obróbki kamienia przy wykorzystaniu najnowocześniejszego sprzętu umożliwia nam wprowadzenie aż 7 rodzajów wykończenia powierzchni.

Są kamienie uniwersalne, który przy każdym rodzaju wykończenia powierzchni zachowują swe naturalne piękno. Zdarzają się także kamienie, które przy różnym rodzaju wykończenia powierzchni pokazują zupełnie inne walory i często trudno poznać, że to ten sam kamień.

Wykorzystując nasze wieloletnie doświadczenie z przyjemnością doradzimy, które wykończenie powierzchni będzie najbardziej odpowiednie do danego kamienia i efektu jaki ma osiągnąć.

 

Polerowanie odbywa się mechanicznie za pomocą ściernic o ziarnach jeszcze drobniejszych, niż te używane do szlifowania. 

Ten rodzaj wykończenia uwydatnia naturalne niuanse kolorystyczne. Barwy zostają wzmocnione, a powierzchnia nabiera wysokiego połysku. Polerowanie, w większym stopniu niż inne wykończenia, powoduje ekspozycję żył i pęknięć.

Możliwość polerowania kamienia określana jest głównie w oparciu o znajdujące się w nim minerały.

Powierzchnia kamienia zostaje rozgrzana płomieniem palnika, a następnie schłodzona wodą.

Nagła zmiana temperatur powoduje powstanie odprysków.

Ostateczny stopień szorstkości kamienia zależy od jego rodzaju. Rezultat to szorstka, antypoślizgowa powierzchnia.

Powierzchnia kamienia zostaje oszlifowana, a następnie szczotkowana. Kamień uzyskuje chropowatą (antyczną) powierzchnię i antypoślizgowe wykończenie. Jest łatwiejszy w utrzymaniu czystości.

W wyniku szczotkowania, będącego elementem dalszej obróbki wyjściowego wykończenia kamienia (cięte piłą, ręczny szlif), materiał nabiera „miękkiego” wyglądu. Także jego barwa staje się bardziej wyrazista.

Szlifowanie kamienia odbywa się poprzez ścieranie jego powierzchni przy jednoczesnym natrysku wodą. Wielkość ziaren ściernic wpływa na rezultat zabiegu.

Szlifowane powierzchnie odbijają tylko w stosunkowo niewielkim stopniu światło (są matowo-błyszczące, w zależności od rodzaju kamienia). Powierzchnia jest gładka, matowa i pozbawiona widocznych wyżłobień.

To wykończenie polecane jest przede wszystkim do podłóg wewnątrz budynku.

Powierzchnia jest najpierw szlifowana i płomieniowana, a następnie szczotkowana.

Satyna to półchropowate, antypoślizgowe wykończenie, które sprawia, że po kamieniu można chodzić nawet boso.

Jest łatwe w utrzymaniu i odporne na zarysowania.

Powierzchnia jest  kolejno szlifowana, płomieniowana, szczotkowana.

Ostatnią obróbką powierzchni w tym procesie jest delikatne wypolerowanie.

Jest to wstępne wykończenie, powstałe podczas cięcia bloku kamiennego na slaby. Typ cięcia określa, czy na powierzchni kamienia widoczne będą równoległe rysy czy też koliste żłobienia. 

O kamieniu opis

Historia kamienia

 

Kamień jak tego chce wikipedia to „... obiekt pochodzenia mineralnego o konsystencji stałej, twardej wyraźnie odgraniczający się od otoczenia ...”. Potocznie termin ten oznacza różnego rodzaju skały czy też ich fragmenty. Od najdawniejszych czasów odgrywał on ważną rolę nie tylko w życiu człowieka ale i w rozwoju cywilizacji. Ich wykorzystywanie przez naszych przodków wywarło istotny wpływ na kierunki, szybkość i intensywność tych przemian. Postęp cywilizacyjny opierał się na wytwarzaniu coraz to nowszych, doskonalszych narzędzi. Wiązało się to z poszukiwaniem i wykorzystywaniem innych surowców czy materiałów. O możliwościach tych decydowały ich dostępność a także łatwość praktycznego wykorzystania. Kamienie bardzo dobrze i z dużym efektem wpisywały się w ten trend i spełniały te kryteria. Stąd też jedną z epok cywilizacji zwykło się nazywać kamienną.

 

 

Poniżej skrócony rys historyczny, nieuwzględniający oczywiście wielu innych zastosowań materiałów kamiennych jakie pojawiły się w historii cywilizacji.

 

W życiu naszych przodków kamień pełnił początkowo funkcję ochronną.

Człowiek pierwotny niejako oddawał się w opiekę kamiennej struktury Ziemi. Ludzie współżyli ze skałami korzystahist1jąc z ich naturalnych uformowań. Ciemne wnętrza jaskiń i skalne rozpadliny dawały człowiekowi schronienie, zapewniając bezpieczeństwo bytowania. Przed zimnem, gorącem, zagrożeniami chronili się przecież w „kamieniu”. Naturalne skalne nawisy, nisze a przede wszystkim jaskinie stanowiły tego typu schronienia.

Kamień był pierwszym narzędziem wykorzystywanym przez człowieka.

Z upływem czasu niektóre skalne odłamki, dziękihist2 swemu przypadkowemu niejednokrotnie ukształtowaniu i właściwościom zaczęły pełnić funkcję bardzo potrzebnych ale początkowo prymitywnych narzędzi niezbędnych zarówno w gospodarowaniu jak i polowaniu czy wojowaniu. Stopniowo ulegały one modyfikacjom i ulepszeniom. Przez obciosywanie i gładzenie przyjmowały mniej lub bardziej skomplikowane a przy tym kształty zależne od ich przeznaczenia. Wtedy to ludzie rozpoczęli swe wielowiekowe współżycie z kamieniem. Wówczas też kamień stał się dla nich uosobieniem czegoś trwałego i niezniszczalnego.

Nieuchronny proces ewolucji spowodował, że z czasem kamień zaczął zyskiwać na znaczeniu jako surowiec budowlany.

Wykorzystanie kamienia w budownictwie na dużą skalę obserwujemy w czasachhist3 kultury egipskiej. Cywilizacja ta pozostawiła po sobie m.in. zachwycające precyzją i ogromem wielkie piramidy. Późniejsze kultury – grecka czy rzymska również obcowały na codzień z kamieniem. Do dziś podziwiać można wspaniałe greckie świątynie zbudowane z marmuru zdobione kolumnami, gzymsami. Rzymskie budowle inżynierskie – akwedukty, drogi, wspaniałe pałace z posągami władców Imperium zachwycają swą wielkością i kunsztem wykonania. W porównaniu z tym okres romański i gotycki to raczej czasy ascezy architektonicznej. Ale i z tych czasów po dzień dzisiejszy przetrwały warownie i zamki romańskie, kościoły i katedry gotyckie a potem kamieniczki i wille renesansowe czy pałace baroku.

Walory estetyczne oraz praktyczne kamienia miały duży wpływ na architekturę.

W zabytkach architektury pochodzących z przeszłości można obserwowaćhist4 doskonałe rozwiązania konstrukcyjne funkcjonujące w pełnej harmonii z kolorystyką kamienia, jego fakturą, własnościami fizycznymi. Muratorzy i artyści tworzący w kamieniu chcieli nadać swym dziełom a przez to nazwiskom jak najtrwalszy byt i stąd „Ars longa – vita brevis” to zapewne sentencja, która przyświecała ich trudowi. Przez te wszystkie okresy rozwoju cywilizacji kamień uważany był za najbardziej trwały materiał. Służył niejednokrotnie niemal niezniszczalnym zapisom petrolitycznym, w tym również, nawiązując do Starego Testamentu, pochodzących od Boga. Wzniesione z niego budowle i pomniki miały robić wrażenie i potwierdzać wielkość oraz stałość władzy a także religii.

Kamień jak żaden inny materiał wpłynął na kształtowanie się zarówno konstrukcji jak i form architektonicznych.

Od czasów odległej starożytności aż do połowy XIX-tego wieku był, jeżeli nie jedynym,hist5 to głównym tworzywem architektury monumentalnej. Jego technologiczne właściwości odzwierciedlały się w charakterze nie tylko poszczególnych budowli ale i całych stylów. Koloryt kamienia, jego faktura decydowały o nastrojach architektury, pięknie gmachów czy całych miast.

Analiza i próba zbilansowania wartości dorobku materialnego współczesnych narodów gromadzonego przez wieki wskazuje, że budowle i wyroby wytworzone z kamienia są jego dominującą składową. Ocenia się, że stanowią około 75% wartości światowego dorobku materialnego.

Kamień dalej nie stracił na znaczeniu jako podstawowy surowiec. Jest w stanie podołać współczesnym wymaganiom techniki.

Kamień bywa nadal materiałem cenionym w budownictwie, architekturze, rzeźbie. hist6Stosowany jest do wytwarzania tzw. galanterii kamiennej, wyposażenia pomieszczeń, upiększania parków i ogrodów. Trudno znaleźć tworzywo mogące zastąpić elementy kamienne, nadające budowlom indywidualność świadczącą o ich przeznaczeniu. Odciska piętno na niepowtarzalnym wyrazie estetycznym budowli, wnętrzach czy detalach. Harmonizuje z drewnem, metalem czy nowoczesnymi materiałami budowlanymi. Mimo to, z uwagi na swoje właściwości pozostaje materiałem tajemnym, niełaskawym w obróbce, budzącym respekt.

TOP