Rodzaje wykończenia powierzchni

Powierzchnię każdego kamienia można wykończyć w różny sposób w zależności od potrzeb wizualnych czy użytkowych. Specjalny rodzaj obróbki kamienia przy wykorzystaniu najnowocześniejszego sprzętu umożliwia nam wprowadzenie aż 7 rodzajów wykończenia powierzchni.

Są kamienie uniwersalne, który przy każdym rodzaju wykończenia powierzchni zachowują swe naturalne piękno. Zdarzają się także kamienie, które przy różnym rodzaju wykończenia powierzchni pokazują zupełnie inne walory i często trudno poznać, że to ten sam kamień.

Wykorzystując nasze wieloletnie doświadczenie z przyjemnością doradzimy, które wykończenie powierzchni będzie najbardziej odpowiednie do danego kamienia i efektu jaki ma osiągnąć.

 

Polerowanie odbywa się mechanicznie za pomocą ściernic o ziarnach jeszcze drobniejszych, niż te używane do szlifowania. 

Ten rodzaj wykończenia uwydatnia naturalne niuanse kolorystyczne. Barwy zostają wzmocnione, a powierzchnia nabiera wysokiego połysku. Polerowanie, w większym stopniu niż inne wykończenia, powoduje ekspozycję żył i pęknięć.

Możliwość polerowania kamienia określana jest głównie w oparciu o znajdujące się w nim minerały.

Powierzchnia kamienia zostaje rozgrzana płomieniem palnika, a następnie schłodzona wodą.

Nagła zmiana temperatur powoduje powstanie odprysków.

Ostateczny stopień szorstkości kamienia zależy od jego rodzaju. Rezultat to szorstka, antypoślizgowa powierzchnia.

Powierzchnia kamienia zostaje oszlifowana, a następnie szczotkowana. Kamień uzyskuje chropowatą (antyczną) powierzchnię i antypoślizgowe wykończenie. Jest łatwiejszy w utrzymaniu czystości.

W wyniku szczotkowania, będącego elementem dalszej obróbki wyjściowego wykończenia kamienia (cięte piłą, ręczny szlif), materiał nabiera „miękkiego” wyglądu. Także jego barwa staje się bardziej wyrazista.

Szlifowanie kamienia odbywa się poprzez ścieranie jego powierzchni przy jednoczesnym natrysku wodą. Wielkość ziaren ściernic wpływa na rezultat zabiegu.

Szlifowane powierzchnie odbijają tylko w stosunkowo niewielkim stopniu światło (są matowo-błyszczące, w zależności od rodzaju kamienia). Powierzchnia jest gładka, matowa i pozbawiona widocznych wyżłobień.

To wykończenie polecane jest przede wszystkim do podłóg wewnątrz budynku.

Powierzchnia jest najpierw szlifowana i płomieniowana, a następnie szczotkowana.

Satyna to półchropowate, antypoślizgowe wykończenie, które sprawia, że po kamieniu można chodzić nawet boso.

Jest łatwe w utrzymaniu i odporne na zarysowania.

Powierzchnia jest  kolejno szlifowana, płomieniowana, szczotkowana.

Ostatnią obróbką powierzchni w tym procesie jest delikatne wypolerowanie.

Jest to wstępne wykończenie, powstałe podczas cięcia bloku kamiennego na slaby. Typ cięcia określa, czy na powierzchni kamienia widoczne będą równoległe rysy czy też koliste żłobienia. 

TOP